Glikosomi su ćelijske organele u vidu mjehurića (vezikula), slične peroksisomima, a tipske za neke protozoe, kao što su paraziti Trypanosoma brucei i Leishmania. Glikosom je u tim organizmima mjesto odvijanja glikolize (otuda i ime), u beta oksidaciji masnih kiselina i u drugim procesima metabolizma.[1][2][3]
Glikosome su prvi otkri i opisali Fred Opperdoes i Piet Borst, 1977. godine.[4]. Značaj glikosoma u organizmima kao što su T. brucei je zbog činjenice da je ovaj parazit, kada se nalazi u organizmu sisara, od njega zavise anaerobni katabolitski putevi, kao što je glikoliza. Leishmania, međutim, crpi energiju iz kombinacije glikolize i oksidacijske fosforilacije u mitohondrijama.
Ovisnost o glikosomima koju pokazuju ove štetočine, postale su atraktivna logika kod izbora meta organela za lijekove. Ovi paraziti, u stvari, uzrokuju veliki broj bolesti (kao što je takozvana bolest spavanja), koja je raširena posebno u afričkim zemljama u razvoju. Naime, pokazalo se da umjetna tijela glikosoma reagiraju na glukozu kao toksične molekule.[5].
|author=
(pomoć)